Čo je to Ego?
Koncept zvaný ego, „Ja“ alebo „falošné vlastné ja“ môžeme nájsť v rôznych kultúrach, tradíciách a náboženstvách po celom svete. V každej historickej dobe sa ľudia týmto konceptom zaoberali a snažili sa zistiť, „ako ego rozpustiť“. Pozrime sa na to, ako rôzne tradície definujú ego:
Sufizmus: Ego potrebuje problémy a ťažkosti, aby mohlo prežiť. Môže existovať iba v realite, kde existujú problémy, pretože v realite, kde je všetko dokonalé, existuje iba Boh, a tam ego nemôže existovať.
Ježiš (mier s ním) povedal: „Sám nedokážem nič; (…) nesnažím sa uspokojiť seba, ale toho, kto ma poslal.“ „Presnejšie, je to Otec, ktorý prebýva vo mne, vykonáva svoju vôľu.“ –Evanjelium podľa Jána
„Preto vravím, tí ktorí sú celiství, budú naplnení svetlom, no ak jeden je rozdelený, bude naplnený temnotou.“ –Evanjelium podľa Tomáša
A povedal: „Buďte úplný, tak ako váš Otec na Nebi je úplný.“ –Marek
Budhizmus: Svet je ilúzia. A pretože je ilúziou, bez ohľadu na to, koľko z neho skonzumujeme, neprinesie nám uspokojenie. Toto je problém ega. Samotné ego je ilúzia. Nemá základ, je to konštrukt myšlienok, spomienok, obrazov, emócií, avšak nemá vlastnú podstatu, esenciu. A tak musí konštante dokazovať svoju existenciu a robí to prostredníctvom konzumácie sveta. V čakre 1 konzumuje svet prostredníctvom jedla. V čakre 2 sa bude snažiť skonzumovať z tohto sveta čo najviac v rámci sexuálnych objektov. V čakre 3 prostredníctvom hnevu, dominancie, kontroly sveta do akejkoľvek miery je to pre danú osobu možné.
Mohammed (mier s ním a jeho rodinou) povedal: „V egoizme niet zisku. Vyhýbajte sa mu. Aby nezredukoval vašu existenciu na prach.“
A povedal: „Bojujte so svojimi túžbami, a budete sami sebe pánmi.“ „Bojujte so svojimi túžbami ako keby ste bojovali so svojimi nepriateľmi.“ „Najlepší džihád (snaženie) je ten, v ktorom jedinec bojuje so samým sebou.“
Imám Ali (mier s ním) povedal: „Pane, nevelebím Ťa preto, lebo sa obávam tvojho Pekla, ani preto, že chcem Tvoje Nebo. Velebím Ťa, lebo som zistil, že stojí za to velebiť Ťa.“
A povedal: „Najsilnejší spomedzi ľudí je ten, kto sa stal silným voči vlastnému ja.“ „Džihád proti vlastnému ja je darom Raja a džihád proti vlastným túžbam je cenou za Raj.“
A povedal: „Bojujte so svojimi túžbami, aby ste prekonali svoj hnev, a oponujte svojim zlým návykom, aby ste sa očistili, učiňte svoju myseľ úplnou a dosiahnite odmenu u svojho Pána.“
„Ktokoľvek ignoruje svoje vlastné ja, ignoruje všetko ostatné,“ povedal.
Iní spirituálni učitelia: „Nie sme schopní vzdať sa, tzn. akceptovať tento moment, akým je, až kým si nepovieme, „Mám dosť utrpenia!“, a v určitom bode si uvedomíme, že väčšinu utrpenia si spôsobujeme sami. A keď sa rozhodneme, že si už viacej utrpenie spôsobovať nechceme, a pamätajme, že väčšinu nášho utrpenia majú na svedomí naše myšlienky, nie situácie ako také, ale naše interpretácie situácií typu „aké je to všetko strašné“, vtedy si uvedomíme, že existuje iný spôsob bytia, a to je ten, v ktorom už viac mentálne nebojujeme s tým, čo je.“
„V našej hlave počujeme dva hlasy. Jedným je hlas ega a ten druhý je hlasom pravdy. Hlasy sú vždy prítomné. Hlas, ktorý naruší náš pokoj je väčšinou hlas, ktorý počujeme ako prvý, ktorý je najzvučnejší. Ten zväčša počúvame. Je súčasťou 72-74 tisíc myšlienok, ktoré denne myslíme, ktoré sa opakujú deň za dňom. Keď myslíme na naše staré traumy, naše zaužívané negatívne pocity, znova a znova si ich v hlave opakujeme, prechádzame nimi a priťahujeme ich späť do nášho života. A preto našou najväčšou výzvou je rozpoznať hlas ega, ktorý chce, aby sme sa pre niečo sužovali, mysliac si, že nám to pomôže, no v skutočnosti iba vytvárame problém. Z toho dôvodu musíme začať trénovať našu myseľ, tak ako trénujeme kone, keď chceme aby cválali určitým smerom, jemne ich navigujeme. To isté musíme robiť s divokými koňmi našej mysle, lebo ináč strávime život v mizérii produkujúcej depresie, úzkosti a smútok. Podstatou je uvedomiť si, že každý vnútorný hlas, ktorý nám berie vnútorný pokoj, nie je hlasom pravdy, nie je to hlasom priateľa, nejde o hlas Boha, nie je to hlas vyššieho vedomia. Je to hlas egoistickej mysle, ktorá chce, aby sme trpeli. Prvým krokom je preto identifikácia daného hlasu, aby sme ho viacej nemuseli počúvať.“
Imám Ahmed Al Hassan (mier s ním) povedal: „Ego je vina, ktorá nikdy neopúšťa služobníka, je to jeho minulosť, prítomnosť, budúcnosť. A tak keď sa služobník zdrží svojho „Ja“ a úprimne požiada o odstránenie stránky temnoty a prázdnoty, potom neostane nič iné, iba Allah subhana wa ta´ala, Jediný, Víťaz a Zem sa vyjasní svetlom svojho Pána. A kniha bola prinesená a bolo povedané, chvála Allahovi, Pánovi svetov.“
Ďalej povedal: „Vskutku, „Ja“ je základom pohromy a choroby, a preto keby v sebe nezahŕňalo chorobu všetkých chorôb (ktorou je ego), Satan by nemal cestu k ľudskej bytosti. A preto, prostredníctvom jeho zdravia je syn Adama stabilný a pevný, prostredníctvom jeho choroby chorľavie a prostredníctvom jeho smrti zomrie.“
Buďme si vedomí hraníc ega. V skutočnosti totiž neexistuje. No ak mu budeme venovať veľa pozornosti, bude rásť, až nás prehltne, a vtedy sa my a monštrum staneme jedným.
Aké je prvé pravidlo akejkoľvek hry? Jediný spôsob ako sa stať chytrejším je hrať proti chytrejšiemu súperovi. Pravidlo dva? Čím sofistikovanejšia hra, tým sofistikovanejší oponent. Počúvame ten hlas tak dlho, až sme uverili, že je to náš najlepší priateľ. Uverili sme, že sme to my sami. Pravidlo tri? Kde je najlepšie miesto na úkryt pre nášho nepriateľa? Predsa to posledné miesto, kde by sme hľadali.
Celá debata | RSS tejto debaty